fbpx

Masz już domenę i hosting, zanim przejdziemy do instalacji WordPressa – zastanów się czy to jest odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. W tym wpisie pokażę ci plusy i minusy tego rozwiązania. Osobiście uważam, że w większości wypadków nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania WordPressa, ale decyzję musisz podjąć sama.

Wpis dotyczy WordPressa, którego instalujesz na własnym hostingu i pod własną domeną, czyli tzw. „wordpress.org”. O wordpress.com przeczytasz w artykule Czym się różni wordpress.org od wordpress.com.

WordPress zalicza się do tzw. CMS, czyli systemów zarządzania treścią. Ogólnie rzecz biorąc rodzaj platformy (rodzaj oprogramowania), która pozwala założyć bloga/stronę nie tylko informatykom, ale również osobom, które nie potrafią programować.

Historia WordPressa sięga roku 2003 i od tego czasu narzędzie to znacznie ewoluowało. Początkowo miało służyć jako podstawa budowy bloga, ale z czasem bardzo mocno się rozwinęła. Dzisiaj na WordPressie powstają nie tylko blogi, ale także fora, strony biznesowe jak również sklepy internetowe. Nad ciągłym ulepszaniem wordpressowej platformy pracuje ogrom ludzi. I co najważniejsze WordPress od samego początku jest systemem darmowym (jest duży wybór darmowych motywów i wtyczek, jak również jest duży wybór płatnych dodatków). Tak więc jeśli nie potrzebujesz niczego skomplikowanego, to możesz założyć swojego bloga w ciągu kilku minut całkowicie za darmo.

Plusy WordPressa

  • dla większości najważniejsze będzie to, że jest za darmo. To z pewnością wielki plus tego CMS-a;
  • jest prosty w obsłudze i co do zasady nie wymaga znajomości programowania;
  • jest stale aktualizowany, ciągle się rozwija i dochodzą nowe funkcje, dodatki;
  • ogromy wybór darmowych i płatnych motywów i wtyczek, integracji z innymi platformami, np. do prowadzenia newsletterów;
  • duża społeczność, która w razie problemów z WordPressem udzieli pomocy;
  • przygotowany pod SEO.

Minusy WordPressa

Nie łudź się, że jest to platforma, która nie ma swoich problemów. Wydaje mi się jednak, że mimo wszystko plusy przerastają minusy.

  • przez to, że jest tak popularny jest narażony na liczne ataki hakerskie, ale tak po prawdzie żadna platforma się przed tym nie uchroni. Ważne by świadomie zadbać o bezpieczeństwo swojej instalacji. I w zasadzie to jedyny minus, który ja zauważam,
  • niektórzy wskazują jeszcze, że WordPressa stosuje się do prostych stron, które można wrzucić w html-u. Cały sęk w tym, że wtedy trzeba poznać ten cały html, css, a WordPress jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla programistów, ale także dla osób nietechnicznych. Z mojego punktu widzenia trudno to jednak zaliczyć do minusów.

Bardzo ważne

O zabezpieczeniu WordPressa będę jeszcze pisać, ale ważna rzecz: jak z każdego narzędzia trzeba nauczyć się z niego korzystać. Dowiedzieć się że pewnych rzeczy się nie robi (nie korzysta się z motywów i wtyczek z niezaufanych stron), a niektóre trzeba zrobić koniecznie (np. własna kopia zapasowa). Warto go najpierw zainstalować lokalnie i poćwiczyć (przeczytasz o tym w artykule Jak zainstalować WordPressa na swoim komputerze).

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć własnego bloga/stronę, potrzebujesz prostego i sprawnego narzędzia, i umiesz prosić o pomoc gdy dopadną cię problemy to WordPress jest jak najbardziej dla ciebie.

Czym jest wordpress i czy jest odpowiedni dla Twoich potrzeb