fbpx

W internecie jest wiele setek stron z motywami do WordPressa. Różne kolory, układy, dodatkowe wtyczki, buildery. Tańsze, droższe i zupełnie darmowe. Do wyboru, do koloru. Naprawdę można się w tym pogubić i stracić wiele godzin na poszukiwanie wymarzonego. A na koniec może się i tak okazać, że wybrany przez nas motyw w rzeczywistości nie jest taki jak byśmy chcieli.

Jednym z najpopularniejszych serwisów, w których możesz dokonać zakupu motywu do WordPressa jest themeforest.net. To właśnie na jego przykładzie opowiem Ci, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę wybierając / kupując motyw do WordPressa.

Data powstania motywu i jego ostatniej aktualizacji

Last Update – to data ostatniej aktualizacji motywu

Created – to data powstania motywu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motywu do WordPressa
Zrzut ekranu danych z motywu Flatsome 10.2019

Jeśli motyw nie był od dawna aktualizowany to odpuść go sobie. Nawet jeśli jeszcze działa z obecnym WordPressem, to niestety przy kolejnej aktualizacji WordPressa może się rozsypać.

Jeśli widzisz, że jest to motyw nowy – nikt nie daje ci gwarancji, że za rok czy dwa motyw nadal będzie rozwijany. Oczywiście nie jest to powód żeby zrezygnować, ale powinnaś to przemyśleć szukając swego wymarzonego. W końcu każdy motyw kiedyś zaczynał 🙂 Jednym z takich motywów jest The7. Wpadłam na niego w 2013 roku, kiedy dopiero co powstał. Jest on rozwijany do dnia dzisiejszego i jest jednym z lepszych motywów z którymi pracowałam. Ale był też taki, który po dwóch latach został porzucony przez swojego twórcę.

Kompatybilność z najnowszą wersją WordPressa i popularnymi wtyczkami

Najważniejsze, by nasz motyw był dostosowany do najnowszej wersji WordPressa. Ten wskazuje 5.2.x (stan na 10.2019) więc jest dobrze.

Jeśli chcemy korzystać z dodatkowych wtyczek, przez zakupem sprawdźmy koniecznie czy nasz motyw będzie z nimi współpracował. W tej informacji dowiemy się, że motyw Xstore jest kompatybilny z wtyczkami Elementor, WooCommerce czy bbPress.

Jeśli naszej wtyczki nie ma na liście warto wysłać wiadomość do twórców motywu z pytaniem o współpracę danej wtyczki z ich motywem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motywu do WordPressa

Komentarze

Warto zajrzeć na stronę z komentarzami – o ile oczywiście takie są na danej platformie. Sprawdzić jakie pytania są zadawanie, czy twórcy motywu odpowiadają, a jeśli tak to jak szybko. Czy są jakieś skargi. Pamiętaj jednak, że komentarze to są najczęściej zapytania potencjalnych klientów, a jeśli jesteś już klientem to twórcy skierują cię na osobną stronę, gdzie możesz zapytać o rozwiązanie swojego problemu. Zdarzają się jednak, że w komentarzach kupujący skarżą się, że tak, złożyli swoje zapytanie w supporcie, ale czekają któryś tam dzień z kolei i nadal nie mają odpowiedzi. To wszystko zebrane w całość powie ci, jak działa pomoc techniczna i czy ci, którzy już kupili ten motyw mają z nim dużo (lub mało) problemów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motywu do WordPressa

Licencja i wsparcie techniczne

Zwróć uwagę za co płacisz. W przypadku serwisu themeforest kupując motyw masz jego dożywotnią aktualizację i przez 6 miesięcy (od daty zakupu) wsparcie techniczne. Co do tego ostatniego, wielu twórców motywu udziela tego wsparcia także po upływie tych 6 miesięcy, ale jak będzie w twoim konkretnym wypadku zawsze musisz się upewnić.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motywu do WordPressa

Niektóre motywy, jak Divi czy Astra (do kupienia poza themeforest) są sprzedawane z roczną licencją na aktualizacje i wsparcie. Oznacza to, że po upływie roku nadal możesz korzystać ze swojego motywu, ale nie będzie już on aktualizowany.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motywu do WordPressa
Motyw Astra – zakup z aktualizacjami na rok

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motywu do WordPressa
Motyw Astra – zakup z aktualizacjami dożywotnimi

Na koniec tematu licencji sprawdź koniecznie na ilu stronach możesz używać danego motywu po zakupie. W przypadku motywów z Themeforest.net zgodnie z licencją możesz dany motyw używać tylko na jednej stronie. W przypadku Astry nie masz żadnych ograniczeń.

Dodatkowe wtyczki i buildery

Pamiętaj, iż każda dodatkowa wtyczka obciąża twoją stronę. Wiele motywów zawiera w sobie dodatkowe wtyczki, w tym buildery (taka wtyczka, która ułatwia budowanie strony). Zastanów się czy naprawdę są ci one potrzebne? Czy będziesz ich używać? Niektóre motywy mają wbudowane swoje własne buildery, custom posty (specjalne rodzaje postów, np. portfolio). Jeśli będziesz kiedyś zmieniać motyw możesz mieć problem z przeniesieniem treści, bo w nowym motywie jest inny builder i nie ma już takich specjalnych typów postów. Strona może ci się najzwyczajniej w świecie mocno rozjechać i przywrócenie jej do stanu używalności może kosztować cię dużo pracy.

Co jeszcze?

Może nie są to najistotniejsze elementy, ale warto na nie spojrzeć. Chodzi o portfolio twórcy motywu oraz na ilość sprzedaży – zwłaszcza w przypadku tych starszych motywów.

Dzięki temu dowiesz się czy twórca ma inne motywy, a jeśli tak to czy są one aktualizowane, czy też porzucane po jakimś czasie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motywu do WordPressa

Podsumowanie

Najważniejsze by wybrany przez Ciebie motyw był aktualny i współpracował z wtyczkami, których używasz (lub potrzebujesz) na swojej stronie/blogu. Czy licencja jest na jedną stronę, kilka czy brak jest limitów w tym względzie. I czy w razie problemów można w miarę szybko liczyć na wsparcie techniczne. Mam nadzieję, że powyższy wpis ułatwił ci podjęcie decyzji.

Ważne

Nigdy nie pobieraj motywów z niesprawdzonych źródeł – dotyczy to szczególnie pobierania za darmo płatnych motywów. Razem z takim motywem pobierzesz najprawdopodobniej także złośliwy kod, który może zniszczyć całą twoją pracę.

Są serwisy, w których możesz kupić płatne motywy znacznie taniej niż u ich twórców. Jest to możliwe, ale też trzeba mieć ograniczone zaufanie do takich serwisów. Kupujesz wtedy sam motyw, bez wsparcia technicznego i automatycznych aktualizacji (sama musisz pobrać aktualizację i ją zainstalować). Przy problemach z motywem nie możesz też zwrócić się do twórców motywu o pomoc w jego rozwiązaniu.

W Polsce też są takie serwisy. Osobiście korzystam z polskiego wphocus.com od ponad roku i jak dotąd ma on moje pełne zaufanie. Mam dostęp do kilkunastu wtyczek premium po naprawdę niskiej cenie (SeoPress, WPML, Elementor Pro i wiele innych).