fbpx

Zgodnie z Wikipedią domena to element adresu internetowego w systemie nazw domenowych (DNS). Jeśli jesteś początkujący to definicja ta niewiele ci powie. Przyjmijmy więc, że domena to adres twojej strony internetowej. Teraz czytasz ten artykuł na stronie z domeną szalonaanka.

Jaką domenę wybrać?

Po pierwsze jak najprostszą, po drugie taką by dało się ją łatwo zapamiętać i przekazać ustnie drugiej osobie. Nie stosuj polskich znaków i najlepiej by w domenie jednak nie było myślników. Jeśli twoja konkurencja ma domenę bez myślnika np. twojanazwa.pl, a ty chciałabyś wykupić twoja-nazwa.pl – to trochę jakbyś strzelała sobie w kolano. Ludzie działają jednak pamięciowo i będą wpisywać nazwę domeny bez myślnika – czyli będziesz robiła reklamę konkurencji, a nie sobie.

Twoja domena powinna być łatwa do przekazania innej osobie. Tak aby nie trzeba było literować jedna po drugiej literce. Stosowanie liczb w nazwie czy obcojęzycznych zwrotów może to znacznie utrudnić, więc zastanów się czy naprawdę warto. Oczywiście końcowa decyzja zawsze należy do ciebie. Weź tylko pod uwagę możliwe konsekwencje.

Nazwisko czy nazwa?

Chciałoby się powiedzieć: to zależy 😉 A zależy głównie od tego w jakim kierunku chcesz iść z rozwojem swojej marki – czy firmujesz ją swoim imieniem i nazwiskiem czy też masz jakąś nazwę pod którą jesteś znana. Kiedy nie możesz się zdecydować to zawsze możesz wykupić dwie domeny: jedną typu imienazwisko.pl, drugą twojanazwamarki.pl i zrobić odpowiednie przekierowania (ale o tym w innym wpisie).

Jaką końcówkę wybrać i dlaczego warto stawiać na .pl

Jeśli twój blog, twoja strona jest przeznaczona głównie dla czytelników z Polski stawiaj bezwzględnie na domenę z końcówką .pl. Dlaczego? Jak pisałam już wcześniej ludzie działają pamięciowo, są przyzwyczajeni do pewnych działań. Wpisując nazwę domeny w przeglądarce odruchowo dodają końcówkę z pl. Kierując się tym samym motywem odradzam zwłaszcza końcówkę com.pl. W szczególności, jeśli domena z końcówką .pl jest już zajęta.

Ogólnie dobrą praktyką jest stosowanie końcówki domeny do kraju, w którym działasz. Co oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by wykupić swoją domenę z różnymi końcówkami – tak na przyszłość 🙂 Pamiętaj tylko o kosztach – każda domena kosztuje.

Jeśli działasz na terenie Unii Europejskiej dobrym wyborem będzie domena z końcówką .eu, jeśli bardziej globalnie to .com.

.blog, .store, .shop i inne

Czy warto mieć tego typu domeny? Na początku, kiedy jeszcze nie zarabiasz wydaje się to mało sensowne. Ceny tych domen są odrobinę większe niż tych z końcówkami .pl czy .eu. Nie widać też zbytniego wysypu stron z takimi domenami. Może w przyszłości coś się zmieni.

Gdzie kupić domenę?

Poniżej wskażę ci na co zwracać uwagę przy zakupie domeny.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kupując domenę kupujesz ją zwykle na rok. Po roku musisz zapłacić za przedłużenie jej ważności na kolejny rok.

Bardzo często łapiemy się na promocję typu „domena za darmo”, ” domena tylko za złotówkę” – przy pierwszym zakupie domeny. Kierując się takimi promocjami możemy wpaść w niezłe koszty, bo … najważniejsza jest opłata za przedłużenie (odnowienie) domeny. A ceny za przedłużenie potrafią być, że tak powiem „kosmiczne” – sięgają kwoty nawet ponad stu złotych.

Fragment cennika ovh z września 2019 roku. Pełny i aktualny cennik znajdziesz tutaj -> https://www.ovh.pl/domeny/cennik/

Od wielu lat kupuję wszystkie swoje domeny w OVH. Cena za pierwszy rok nie zmieniła się od lat, a cena za odnowienie przez kilka lat malała (tak, tak szła w dół). Niedawno (sierpień 2019) była podwyżka za odnowienie, ale i tak nadal jest to niewielka kwota w porównaniu z cennikami innych firm.

Jeśli już kupiłeś domenę i nie jesteś zadowolona z ceny, jaką przyszło ci zapłacić za jej odnowienie w dotychczasowym miejscu – zawsze możesz ją przenieść. Jest to tzw. transfer domeny. Będziesz tylko potrzebować specjalnych kodów (authinfo) od twojego obecnego dostawcy domeny. Niestety wiele firm utrudnia to jak może, niektóre żądają nawet opłaty za ich wydanie, ale co do zasady nie mogą odmówić ich wydania. Decydując się na transfer do innego dostawcy musisz to zrobić jeszcze przed upływem ważności domeny u obecnego. Musi to być też na tyle wcześnie, byś zdążyła uzyskać kody do transferu. Przy transferze musisz pamiętać też o jeszcze jednej sprawie. Twój nowy dostawca może żądać opłaty za przyjęcie twojej domeny do siebie, dlatego sprawdź to wcześniej w cenniku. W przypadku firmy OVH transfer domeny z końcówką .pl jest darmowy.

Czy domena musi być tam gdzie hosting?

Nie, nie musi. Domenę możesz kupić w jednej firmie, a hosting w drugiej. Tylko do obu musisz mieć zaufanie. W takich przypadkach w miejscu, gdzie kupujesz domenę ustawiasz odpowiednie DNS-y (rodzaj przekierowania). Tę informację otrzymujesz od swojego hostingodawcy. Zwykle trzeba odczekać od kilku do maksymalnie 48 godzin na tzw. propagację – czyli „rozniesienie” nowego przekierowania twojej domeny po sieci.

Dlaczego warto wykupić własną domenę?

Wiele firm hostingowych oferuje „subdomenę” w ich domenie 🙂 Może to trochę zawiłe, ale chodzi o to, że jest np. firma hostingowa atthost.pl i może ona oferować – po zakupie ich hostingu – darmową „subdomenę” w ich domenie. Przykładowo szalonaanka.atthost.pl – w tym przypadku „szalonaanka” to właśnie subdomena, czyli taka domena w domenie 🙂

Wiele firm hostingowych daje możliwość posiadania „za darmo” takiej domeny. Ale… Taka „domena” nie jest twoja. W przypadku zmiany hostingu, lub gdy hosting się zamyka (rzadkość, ale przecież realna możliwość) taka twoja domena w domenie przepada i musisz zaczynać od początku. Nie mówię tu o treści strony (pamiętasz zawsze o robieniu kopii zapasowej także poza swoim hostingiem), ale o np. linkach, które kierowały na twoją stronę z innych stron i wpływały na pozycję twojej strony w wyszukiwarkach typu Google.

Posiadając własną domenę – zbierasz swoje „manatki” z jednego hostingu i przenosisz się na drugi. Twoja strona może mieć krótki przestój (propogacja), ale nadal będzie działać i nie traci swojej pozycji w wyszukiwarce.

Podsumowując, co twoje, to twoje i dopóki będziesz pamiętać o opłatach za odnowienie nikt ci tego nie odbierze.