fbpx

Hosting to serce twojej strony – miejsce (tzw. serwer) w którym będziesz budować swoją stronę. Jest po prostu niezbędne – bez tego nie ruszysz i już. Jest wiele firm oferujących hosting, więc wybór jest dość trudny. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?

Oczywiście na początku cena jest ważna, ale gdybyśmy się kierowali tylko taką przesłanką dobrze byśmy na tym nie wyszli.

Dwie opcje rozliczeń

Zacznę od tego, że obecnie (wrzesień 2019) na rynku oferowane są hostingi w dwóch opcjach. Podobnie jak w przypadku domeny zwykle płacisz za rok, a potem co roku odnawiasz.

Pierwsza to standardowa – płacisz za określone parametry, zwykle za pojemność dysku (np. atthost).

Hosting atthost (ceny z dnia 12.09.2019) https://atthost.pl/hosting-wordpress/
Parametry wspólne dla wszystkich pakietów hostingowych w atthost (stan na 12.09.2019) https://atthost.pl/hosting-wordpress/

Im więcej przestrzeni potrzebujesz (przykładowo masz dużo zdjęć) tym większą „opcję” wybierasz. W przypadku prostego bloga warto zaczynać od pakietu podstawowego – praktycznie na każdym tego typu hostingu masz możliwość dokupienia wyższej opcji, jeśli wykorzystasz to co masz w najtańszym pakiecie.

Wiele hostingów uzależnia cenę także od możliwości ilości posiadanych stron www, ilości baz danych (to ważne jeśli planujesz mieć kilka wordpressów), ilości kont pocztowych, kont ftp, itp.

Druga to rozliczanie za ilość użytkowników, która odwiedzi twoją stronę w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym). Im więcej użytkowników odwiedza twoją stronę – tym cena rośnie. Tego typu rozliczenie stosuje np. zenbox.pl.

Parametry do rozliczeń na hostingu zenbox.pl – stan na 12.09.2019 https://zenbox.pl/hosting-stron-www/

Również w takich hostingach istnieje możliwość przejścia na wyższy pakiet, w przypadku przekroczenia parametrów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu

Po pierwsze na pojemność dysku – jeśli jest dla ciebie ważna. Co do ofert z dyskami bez limitu jakoś nie mam zbytniego zaufania. Miałam z takim do czynienia i okazało się, że niby limitów nie ma, ale są inne warunki, które sprawią, że te limity jednak są.

Po drugie sprawdź na jakim oprogramowaniu działa hosting – ma być oczywiście aktualne. WordPress na ten moment (wrzesień 2019) wymaga PHP w wersji 7.3 lub wyższej oraz MySQL w wersji 5.6. Aktualne wymagania WordPressa znajdziesz na stronie https://wordpress.org/download/

Po trzecie czy daje możliwość skorzystania z darmowych certyfikatów SSL – tzw. Let’s Encrypt. Są one po to, abyś przy adresie swojej strony www miała „zieloną kłódeczkę”. Dowiesz się jakie to ważne, kiedy przeglądarka zapowie ci, że twoja strona może nie być bezpieczna.

Adres strony nie posiadającej certyfikatu SSL
Strona z darmowym certyfikatem SSL Let’s Encrypt

Po czwarte sprawdź czy istnieje możliwość rozdzielenia swoich stron na jednym koncie – tak, aby np. w przypadku zawirusowania jednej strony nie „zaraziła” ona pozostałych stron, które są na twoim hostingowym koncie.

Piąte, ale wcale nie mniej ważne – poszukaj w internecie opinii na temat wybranego hostingu. Pamiętaj, że słowo pisane wytrzyma wszystko – gorzej z rzeczywistością. Co mówią inni użytkownicy? Jaki jest dostęp do supportu, jakie mają doświadczenia z panelem administracyjnym konta, czy dostają takie parametry jakie są w ofercie, itp.

Czytając opinie zorientujesz się bardzo szybko, że są hostingi od których powinnaś się trzymać z daleka. Dają one dobre warunki na początek, a potem cena za odnowienie rośnie do wymiarów kosmicznych. Do tego mogą mieć problemy z instalacją WordPressa – coś co powinno być sprawą bardzo prostą. Ich support zaś na problemy reaguje zwykle stwierdzeniem „to nie nasza wina”. Takie hostingi należy omijać szerokim łukiem.

Czy to wszystko?

Oczywiście, że nie. Jest cała masa parametrów, którymi hostingi chwalą się w swojej ofercie. Dla osób niezorientowanych niewiele jednak one powiedzą. Przed zakupem warto poczytać co polecają inni – i dlaczego polecają, bądź odradzają określony hosting.