Szukając informacji o WordPressie w internecie zauważyłaś już pewnie, że czasem słyszysz o wordpress.org, ale pojawia się taże coś takiego jak wordpress.com. To nie jest to samo, a w tym wpisie opiszę zasadnicze różnice obu platform.
Podstawą różnicą jest to, że WordPress z wordpress.org instalujesz na własnym hostingu i pod własną domeną. Natomiast WordPress.com to platforma, na której zakładasz konto, a WordPress jest już tam zainstalowany.
WordPress.org
WordPress.com
darmowy
konto w wersji free jest ograniczone, można przejść na płatne plany
własny hosting
dostajemy konto od wordpress.com, nie musimy kupować hostingu
podpinamy własną domenę
własna domena tylko w płatnym planie
instalujemy motywy i wtyczki
instalacja motywów i wtyczek tylko w płatnych planach
odpowiadasz za bezpieczeństwo swojej strony
za bezpieczeństwo odpowiada platforma
Oczywiście jest to bardzo ogólne porównanie, ale daje ci pogląd na to, czym obie platformy się różnią.
WordPress.org daje ci wolność w instalowaniu motywów i wtyczek (oczywiście zalecam rozwagę, pamiętaj o zasadzie im mniej tym lepiej 🙂 ) Jest całkowicie twój, no prawie, bo jesteś uzależniona od hostingu. Jeśli jednak masz swoje kopie zapasowe, to nawet w przypadku zamknięcia hostingu jesteś w stanie w miarę szybko odtworzyć swojego bloga w innym miejscu.

Kupujesz miejsce na hostingu, swoją domenę i instalujesz WordPressa – jeśli nie korzystasz z instalatora twojego hostingu to pliki ściągasz z oficjalnej strony WordPressa. Dostosowujesz go do własnych potrzeb. Tutaj Ty rządzisz. To jest twoje miejsce.
WordPress.com nie jest twoje. W razie większej awarii, może być problem z odzyskaniem twojej pracy. Dodatkowo plan bezpłatny jest mocno ograniczony (nie możesz instalować wybranych przez siebie motywów i wtyczek) oraz dodatkowo obarczony reklamami od wordpress.com. Jeśli chcesz zarabiać na własnym blogu to tak trochę dziwnie to wygląda. Porównanie wszystkich planów od free po eCommerce znajdziesz na stronie WordPress.com Pricing.

WordPress.com stanowi coś w rodzaju platform blogowych, które swego czasu oferował onet.pl czy wp.pl (one też działały na wordpressie). Twoja działalność na blogu musi być zgodna z zasadami określonymi przez dany portal – w pewnym momencie może okazać się, że nie możesz robić tego co byś chciała, bo ograniczają cię nie tylko możliwości oferowanego planu, ale również obowiązujące zasady.
Podsumowanie
Wordprees.org daje ci niezależność w działaniu z WordPressem. Jest on więc dla osób, które chcą rozwijać swojego bloga/stronę i być niezależnym od humorów właścicieli platformy. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku to Ty odpowiadasz za bezpieczeństwo swojej strony i w razie problemów musisz sama je rozwiązać (czasem z pomocą innych, dobrych ludzi 🙂 ). WordPress.com (rozmawiamy o wersji free) będzie odpowiednie dla blogerów/pasjonatów, którzy chcą tylko pisać i nic więcej. Nie ważny dla nich wygląd – ważne aby działało. O nic nie trzeba się troszczyć, np. o bezpieczeństwo, bo o to dba cały sztab ludzi w wordpress.com.